Kategorie
Technika

Rękawica robotyczna może dać ci super siłę pod wodą

ośmiornica
W wodzie ośmiornica ma przewagę, jeśli chodzi o chwytanie przedmiotów. Pomimo wodnistego środowiska mogą przyklejać się do powierzchni z niesamowitą łatwością i siłą. Wynika to głównie z przyssawek, które ośmiornica ma na mackach. Te przyssawki rozwinęły wiele mechanizmów, które czynią je fenomenalnymi do chwytania podwodnych powierzchni, a naukowcy chcieli użyć podobnych metod, aby stworzyć rękawicę, która może osiągnąć coś podobnego.

Jak wyjaśnia Scientific American, przyssawki ośmiornicy działają przede wszystkim dzięki wnęce nad nimi, a także elastycznemu medium, które umożliwia przyssawkom tworzenie uszczelnienia przy użyciu różnicy ciśnień. Naukowcy odkryli również, że krwiożercze ośmiornice mają czujniki, które informują ich o tym, jaki rodzaj trzymają, co pozwala im lepiej tworzyć i chwytać pieczęcie oraz odrywać się od obiektu. Naukowcy z Virginia Tech i University of Nebraska-Lincoln wykorzystali wcześniejsze badania nad mackami i przyssawkami ośmiornicy, aby stworzyć rękawicę Octa, która w zaskakujący sposób naśladuje te mechanizmy.

Czym są rękawiczki Octa?

Rękawice Octa, inspirowane mackami ośmiornicy i ich przyssawkami, zapewniają doskonałą siłę chwytu i są łatwe do zdejmowania. Jak wyjaśniają naukowcy w swoim artykule Science Advances, rękawica Octa naśladuje zdolność ośmiornicy do chwytania potrzebnych obiektów; Według Virginia Tech wykorzystuje on szereg optycznych czujników zbliżeniowych mikro-LIDAR, aby określić, jak blisko obiektu znajduje się łatwo do niego przyczepić i odłączyć. Działa ze wszystkimi rodzajami obiektów, nawet tymi, które zwykle trudno jest dostać pod wodę, takimi jak miękkie lub okrągłe przedmioty.
Ta innowacyjna technologia może być niezwykle przydatna dla osób pracujących pod wodą, w tym nurków, naukowców, budowniczych i nie tylko. Znalezienie techniki klejenia, która działa pod wodą, to trudna sprawa, zwłaszcza taka, która zapewnia mocny chwyt. Jednak, podobnie jak badanie ptaka do budowy samolotu, natura po raz kolejny pomaga nam rozwijać technologię, dostarczając plany. To powiedziawszy, to dopiero początek wysiłków zespołu.

Ravi Tutika, jeden z badaczy projektu, wyjaśnił w ogłoszeniu Virginia Tech: „Z pewnością jest to krok we właściwym kierunku, ale zanim zaczniemy, musimy się wiele nauczyć o ośmiornicach i o tym, jak zrobić zintegrowany klej. „dotarcie do wszystkich możliwości uchwycenia istoty. „