Kategorie
Nauka

Naukowcy zbudowali chip pełen maleńkich robaków do wykrywania raka płuc

płuca
Prawdopodobnie słyszałeś o psach wyczuwających raka u ludzi, ale co z robakami sercowymi? Te maleńkie robaki o długości zaledwie około milimetra są przyciągane przez zapach wytwarzany przez komórki rakowe, co zainspirowało naukowców do stworzenia unikalnego typu urządzenia do wykrywania raka płuc: mikroczipy są dosłownie wypełnione tymi maleńkimi stworzeniami.

Choć brzmi to przerażająco, wykazano, że koncepcja jest w około 70% skuteczna w wykrywaniu komórek raka płuc, zgodnie z komunikatem prasowym szczegółowo opisującym rozwój EurekAlert, potencjalnie otwiera drzwi do wcześniejszego wykrywania, które teraz jest możliwe przy użyciu biopsji i technologii obrazowania . Wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia szans pacjenta na przeżycie raka, a w przeciwieństwie do psów, mikroczip wypełniony maleńkimi robakami używany jako urządzenie diagnostyczne jest znacznie wygodniejszy do przechowywania w laboratorium.

Naukowcy nazywają swój pomysł „robakiem na chipie” i zauważają, że mogą poprawić jego dokładność w wykrywaniu raka, używając nicieni, które „nauczyły się” wykrywania komórek rakowych.

Małe robaki wybierają komórki rakowe zamiast zdrowych

„Wormonachip” to dość prosta koncepcja: urządzenie, wykonane z silikonowego elastomeru, ma małą centralną komorę z dwoma kanałami prowadzącymi do dwóch dołków, po jednym na każdym końcu chipa. Robaki C. elegans umieszczono w komorze centralnej, podczas gdy kroplę zdrowych komórek płuca umieszczono w jednej studzience, a kroplę komórek raka płuca umieszczono w drugiej studzience.

Robaki, opisane jako posiadające zarówno wyostrzony zmysł węchu, jak i preferencje dla zapachu wytwarzanego przez komórki rakowe, będą podróżować dowolnym kanałem do wybranej przez siebie studni – bardziej w kierunku pojedynczej kropli komórek rakowych. W komunikacie prasowym więcej robaków zajęło tylko około godziny, a naukowcy odkryli, że ich urządzenie było ostatecznie około 70 procent dokładne w wykrywaniu próbki raka płuc. W przeciwieństwie do psów, robaki te można łatwo hodować w laboratorium i przechowywać w celach diagnostycznych.

Prace właśnie się rozpoczęły

Naukowcy twierdzą, że czułość i dokładność testu można zwiększyć, używając robaków, które już znają zapach komórek rakowych. Hodowle to dopiero początek, a zespół planuje dodatkowe badania z wykorzystaniem innych substancji pochodzących od pacjentów chorych na raka, w tym próbek oddechu, moczu i śliny. Ponadto koncepcja robaka na chipie może okazać się przydatna w wykrywaniu innych rodzajów raka, chociaż nadal potrzebne są dalsze badania.

Badanie zostało przeprowadzone częściowo przez National Research Foundation of Korea. Dr Shin Sik Choi i So Jang, dwaj główni badacze stojący za badaniem, zaprezentują swoje prace na wiosennym wydarzeniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego 2022 w przyszłym tygodniu. W oświadczeniu na temat pracy opublikowanej przez EurekAlert, Choi powiedział: „Będziemy współpracować z lekarzami, aby dowiedzieć się, czy nasza metoda może wykryć raka płuc u pacjentów we wczesnym stadium. czy nie”.