Kategorie
Technika

Internet Explorer zostanie wycofany w czerwcu

Microsoft
To zajmie lata, może nawet dekady, ale ostatni gigant będzie nieaktywny przez nieco ponad miesiąc. Jeden z pionierów Internetu, Microsoft Internet Explorer wykonał swoje zadanie i nie może już dłużej pozostawać aktualnym w dzisiejszym Internecie. Przeglądarka staje się również odpowiedzialnością korporacyjną, zwłaszcza w przypadku setek luk, które należy najpierw załatać, zanim zostaną uznane za niebezpieczne. Historia Internet Explorera zakończy się w czerwcu, ale inni użytkownicy prawdopodobnie nie powinni czekać do ostatniej chwili, aby upewnić się, że mogą.

Internet Explorer został uruchomiony ponad 26 lat temu, aby konkurować z Netscape Navigator jako nowatorską przeglądarką internetową. Jego najnowsza wersja, Internet Explorer 11, została wydana w 2013 roku i niewiele się zmieniła w ostatnich latach, z wyjątkiem ważnych poprawek bezpieczeństwa i błędów. W tym czasie Microsoft przygotowywał Edge’a jako swojego następcę, a raczkująca przeglądarka już przyjmowała uchodźców z IE. Jednak nie wszyscy są zainteresowani migracją, ale czasami nie, ponieważ nie chcą migrować ze starszego oprogramowania.

W tym momencie większość, jeśli nie wszyscy, pozostałych użytkowników IE to firmy i organizacje, które bardzo przywiązały się do przeglądarki i niektórych jej funkcji. Może to być po prostu witryna internetowa lub portal wewnętrzny, który bez powodów technicznych wymaga przeglądarki Internet Explorer lub może być oparty na starszych technologiach, które działają tylko z tą przeglądarką. Tak czy inaczej, koniec jest bliski, a Microsoft wzywa pozostałych użytkowników, aby przygotowali się teraz, zamiast czekać na ostateczny termin.

Czas przejść na Microsoft Edge

Microsoft Edge może nie jest idealnym zastępstwem dla Internet Explorera, ale brakuje mu funkcji, które prawdopodobnie zostały usunięte z ważnego powodu. To powiedziawszy, nowsza przeglądarka ma tryb IE, który ułatwi testowanie stron internetowych, które całkowicie zależą tylko od IE i IE. W tym momencie organizacje powinny już przenieść większość swojego krytycznego oprogramowania z Internet Explorera, więc do tej pory powinny po prostu wybierać resztki i nisko wiszące owoce.

Microsoft wzywa również firmy do wyznaczenia własnego terminu przed 15 czerwca na wycofanie się z korzystania z Internet Explorera. Egzekwowanie zasady „Zamknij przeglądarkę IE” systemu Windows może pomóc w utrzymaniu użytkowników z dala od przeglądarki, ponieważ uniemożliwia działanie Internet Explorera jako samodzielnego programu. Nie wpłynie to jednak na tryb IE Edge, dając użytkownikom dużo czasu na wprowadzenie danych IE, zanim stanie się nieuniknione.

Edge jest technicznie lżejszy, bardziej elastyczny i bardziej na bieżąco z najnowszymi standardami sieciowymi i środkami bezpieczeństwa, ale pod pewnymi względami nie zawsze jest lepszy od Internet Explorera. Microsoft został niedawno skrytykowany za nadużywanie Edge’a z większą funkcjonalnością w przeglądarce niż jest obecnie dostępna jako opcjonalny dodatek. Niektóre z tych funkcji, takie jak przyszłe darmowe VPN, mogą być legalne, ale inne związane z zakupami i finansami są uważane za niepotrzebne. W tym tempie może być tylko kwestią czasu, zanim Edge dogoni swojego poprzednika, chyba że Microsoft zrobi zwrot.