Kategorie
Nauka

Gdzie najlepiej skryć się przed falą wybuchu jądrowego?

wybuch jądrowy
Nowe badania oferują sprawdzenie rzeczywistych szans na przeżycie wybuchu nuklearnego. Sugeruje to, że nawet gdybyś ukrył się w pomieszczeniu i wystarczająco daleko, aby uniknąć natychmiastowej dezintegracji, szybki wiatr z eksplozji może nadal wystarczyć, by cię zabić lub poważnie zranić. Ale odkrycia pokazują również najlepsze miejsca wewnątrz budynku, w których można się schronić, jeśli wydarzy się najgorsze.

Badanie pochodzi od naukowców z Uniwersytetu w Nikozji na Cyprze. Stworzyli komputerowy model głowicy o mocy 750 kiloton detonującej nad typowym miastem. Eksplozja wyparowałaby ludzi złapanych w początkową kulę ognia, która mogła rozciągać się na nieco ponad pół mili wokół bomby. Naukowcy odkryli, że w ciągu 10 sekund eksplozja wytworzyłaby bańkę fali uderzeniowej na ziemi o promieniu prawie 3 mil. Ta fala tworzy wiatry wystarczająco silne, by zabić lub okaleczyć ludzi, którzy nie mieli szczęścia przebywać na zewnątrz, a nawet przewrócić słabsze budynki. Grupa zadaniowa ustaliła, że ​​budynki z betonu zbrojonego w większości przetrwają, ale nie wszystkie mogą przetrwać.

„Przed naszym badaniem ryzyko dla budynku wzmocnionego betonem, który może wytrzymać falę uderzeniową, było niejasne” – powiedział autor badania Dimitris Drikakis w oświadczeniu z Amerykańskiego Instytutu Fizyki. „Nasze badania pokazują, że wysokie prędkości nadal stanowią poważne zagrożenie i mogą powodować poważne obrażenia, a nawet śmierć”.
Wyniki grupy zostały opublikowane w czasopiśmie Physics of Fluids.

Na przykład ciasne przestrzenie w tych budynkach mogą zwiększyć prędkość powietrza, podczas gdy fala stojąca może powodować odbijanie się wiatru od ścian lub skręcanie wokół rogów. W zależności od lokalizacji i pory dnia, w pomieszczeniach, ludzie nadal mogą być podnoszeni z ziemi i wyrzucani w powietrze jak szmaciane lalki. I oczywiście wynikający z tego opad i otaczające zniszczenia strukturalne sprawiają, że życie po bombie atomowej jest piknikiem, nawet jeśli przetrwasz początkowy chaos względnie bez szwanku.

Choć te odkrycia są przerażające, sugerują również, że są lepsze kryjówki niż inne – o ile możesz się tam dostać wystarczająco szybko, gdy wybuchnie bomba atomowa.
Najgorsze kryjówki wydają się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie okien, drzwi i korytarzy, bo tam powietrze najbardziej przenika falę ciśnieniową. Jednak prędkość powietrza będzie prawdopodobnie najniższa w rogach pomieszczenia z dala od otworów w ścianach po stronie nadmuchu, więc te obszary powinny być najlepsze do natychmiastowej ochrony.

Naukowcy stworzyli model, który pokazuje, gdzie prędkość powietrza wewnątrz budynku może być najwyższa.

„Najbardziej niebezpiecznymi krytycznymi miejscami w pomieszczeniach, których należy unikać, są okna, korytarze i drzwi” — powiedział autor Ioannis Kokkinakis. „Ludzie powinni trzymać się z dala od tych obszarów i natychmiast szukać schronienia. Nawet w korytarzu skierowanym w stronę wybuchu można być chronionym przed dużymi prędkościami powietrza, jeśli znajduje się on w rogach ściany skierowanej w stronę wybuchu”.

Dla tych, którzy się zastanawiali, zespół nie pomyślał o tym, co by się stało, gdybyś próbował przetrwać wybuch nuklearny, ukrywając się w lodówce, a la Indiana Jones, chociaż inni eksperci kwestionowali logikę tego filmu.