Kategorie
Perfumy

Dlaczego perfumy wytwarzają różne zapachy

flakonik perfum
Jeśli święta i okres rozdawania prezentów przysparzają Ci dużo stresu i bólu głowy, rozważ podarowanie komuś butelki perfum. Ten prezent jest zarówno praktyczny, jak i sentymentalny. Ale dlaczego na tym poprzestać?

Dlaczego nie pójść o krok dalej i zafundować sobie perfumy? Po tak ciężkiej pracy w tym roku zasługujesz na tę ucztę. Teraz, zanim pospiesz się do baru z perfumami i kupisz sobie pierwszą butelkę, która ładnie pachnie, powinieneś dobrze się zastanowić przed zakupem perfum.

Wiele czynników wpływa na tę butelkę. Być może miałeś doświadczenie, w którym kupiłeś perfumy, które pachniały tak dobrze w kasie perfum, tylko po to, aby dowiedzieć się, że nie pachną tak dobrze, gdy jesteś w domu i wypróbowujesz je. Brzmi znajomo? Cóż, czy wiesz, że pierwsze powąchanie z próbnika perfum może pachnieć inaczej, gdy perfumy osiądą na twoim ciele?

Aby uniknąć wyrzutów sumienia kupującego, przed zakupem perfum rozważ następujące rzeczy:

• Nuty zapachowe – Powinieneś wiedzieć, że gdy tylko nałożysz perfumy na skórę, powoli odparowują. A gdy odparuje, będzie pachniał inaczej ze względu na różne nuty perfum. Każda nuta ujawni się podczas procesu parowania. Prawie wszystkie perfumy mają trzy nuty: nutę głowy lub głowy, nutę środkową lub nutę serca i nutę bazy.

o Nuta głowy – to jest to, co natychmiast poczujesz w momencie wąchania perfum. Posiada silny zapach, który szybko zanika. Nuta górna robi pierwsze wrażenie i wywiera największy wpływ; dlatego to właśnie nuta jest decydującym czynnikiem przy zakupie perfum.

Nie tylko to, górna nuta służy również do przeniesienia Cię do serca perfum. Popularne zapachy używane jako nuta głowy to cytrusy (cytryna, bergamotka) i zioła (lawenda).

o Nuta środkowa – to zapach od jednej do dwóch godzin po rozpyleniu perfum. Uważany za serce perfum, ma  łagodniejszy i zaokrąglony zapach i może służyć do maskowania nieprzyjemnego zapachu nuty bazowej. Typowe zapachy używane jako nuta środkowa to kwiatowe (róża, jaśmin i geranium) oraz przyprawowe (kardamon, gałka muszkatołowa i cynamon).

o Nuta podstawowa – jest to zapach, który pozostanie w Twoim ciele długo po spryskaniu perfum. Celem nuty bazowej jest stworzenie trwałego wrażenia. Ma bogaty zapach, który łączy ze sobą nuty górne i środkowe. Typowe zapachy używane jako nuta bazy to ziemiste (drzewo sandałowe, paczula, piżmo).

• Środowisko – Weź pod uwagę zapachy w swoim otoczeniu: curry gotujące się w kuchni, zapach dzieci lub zwierząt domowych, zapach świeżego lub brudnego prania. To wszystko będzie oddziaływać z zapachem twoich perfum i spowoduje, że twoja percepcja będzie pachnieć inaczej. To sprawi, że pomyślisz, że twoje perfumy pachną inaczej – ale tylko dlatego, że zostały połączone z zapachem otoczenia, w którym się znajdujesz.

Dodatkowo perfumy rozszerzają się, gdy są gorące i kurczą się, gdy są zimne. Może więc inaczej zareagować na zatłoczonej imprezie i podczas samotnego spaceru po śniegu.

• Chemia ciała – Twoje ciało różnie reaguje na dietę, leki i pot. Kiedy połączysz wszystkie te czynniki w zapach swoich perfum, za każdym razem możesz uzyskać inny zapach. Twoje perfumy mogą pachnieć inaczej, gdy jesteś chory z powodu przyjmowanych leków. Po wyjściu na siłownię może pachnieć inaczej. Może pachnieć czymś innym, jeśli stosujesz dietę oczyszczającą soki.

Ze względu na te czynniki możesz rozważyć przetestowanie perfum, aby zobaczyć, jak osadzą się na Twojej skórze. Robiąc zakupy online, najlepiej sprawdzić opinie innych klientów, zanim ostatecznie zdecydujesz, jakie perfumy kupić.