Kategorie
Nauka

Być może jednak będziemy w stanie wystrzelić asteroidy, aby ocalić planetę

wszechświat
Przez lata powszechnie uważano, że nie można po prostu zrzucić bomby atomowej na nadlatującą asteroidę, aby uratować planetę, bez względu na to, co mówią hollywoodzkie filmy.

Logika jest dość prosta; rozerwanie skał kosmicznych spowodowałoby deszcz jeszcze mniejszych astroid, które rozpryskiwałyby całą powierzchnię Ziemi. Jednak nowa symulacja przeprowadzona przez naukowców z Livermore National Laboratory sugeruje , że „zakłócenia” jądrowe mogą być realną opcją, nawet jeśli spodziewany wpływ za kilka miesięcy.
Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy można wysłać statek kosmiczny na asteroidę, co nadal wymaga planowania.

Odpowiednio duża skała kosmiczna może oznaczać koniec gry dla ludzkości. W najlepszym razie wiedzielibyśmy tę asteroidę z dużym wyprzedzeniem, abyśmy mogli przygotować strategię myślenia.

NASA wkrótce rozpocznie prace nad testem przekierowania podwójnej asteroidy, który wyśle ​​statek kosmiczny do znanego systemu podwójnej asteroidy jako Didymos. Jest nadzieja, że ​​zarabiając na impaktorze DART na Dimorphos, małej z dwóch skał, będzie mógł zmienić trajektorię. W przypadku sukcesu można go zwiększyć, jeśli niebezpieczna asteroida znajduje się poza jej ścieżką. Bez długich opóźnień przekierowanie nie zadziała, może to pozostawić nam opcję nuklearną.

Według głównego autora, Patricka Kinga, są przekonanie, że broń nuklearna może nas uratować. Korzystając z programu o nazwie Spheral opracowanego w LLNL, zmodelowano skutki pojedynczej broni jądrowej detonującej tuż nad powierzchnią asteroidy o długości kilku metrów. Symulacja umożliwia oszacowanie wpływu na korpus oraz śledzenie przebiegu fragmentów pozostałych po wybuchu.

Po przetestowaniu hipotetycznej asteroidy na pięciu różnych orbitach ujawniono, że 99% rozbitych fragmentów asteroidy ominęłoby planetę, jeśli udałoby nam się trafić w nią więcej niż jedną przed uderzeniem. Wynik jest jeszcze lepszy, jeśli mamy więcej czasu. W ciągu dwóch miesięcy przed ognistym deszczem śmierci uderzającym w planetę broń nuklearna może 99,9% masy asteroidy.

Do tej pory mówiliśmy tylko o małych obiektach oddalonych o 100 metrów. Choć potencjalnie niebezpieczne, skały na poziomie wymierania są co najmniej kilkakrotnie większe. Jednak i tutaj może pomóc uderzenie nuklearne. King odkrył, że większa asteroida może rozbić się sześć miesięcy przed uderzeniem, że 99% szczątków nie dotrze do nas. Oś czasu może być problemem w zależności od tego, jak szybko zauważymy asteroidę. Misje, takie jak OSIRIS-REx i Hayabusa2 z JAXA, z powodzeniem wylądowały na asteroidach, ale były w planach od lat.

Dopiero zaczynamy rozumieć, że skład symulacji może zatem zawierać nieprawidłowe założenia. Na przykład asteroidy takie jak Bennu można budować jak sterty gruzu niż jak góry, co czyni je mniej gęstymi i łatwiejszymi. NASA planuje wystrzelenie statku kosmicznego w listopadzie i osiągnie swój cel za około 11 miesięcy.