Kategorie
Technika

Badania wykazały, że lasery mogą pomóc w zwiększeniu pamięci krótkotrwałej

laser
Laser, skrót od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, jest szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym (za pośrednictwem FDA). Od zabiegów kosmetycznych i dentystycznych po chirurgię oka i zabiegi chirurgiczne, lasery okazały się wszechstronnymi innowacjami medycznymi. Lasery minimalizują między innymi nadmierną utratę krwi i ryzyko infekcji oraz powodują mniejszy dyskomfort w porównaniu z operacjami chirurgicznymi. Eksperci próbują obecnie wykorzystywać lasery w celach terapeutycznych, aby poprawić pamięć krótkotrwałą lub roboczą ludzi, zgodnie z komunikatem prasowym w EurekAlert.

Istotą najnowszych odkryć jest technika zwana przezczaszkową fotobiomodulacją (tPBM), która polega na wystawieniu prawej kory przedczołowej mózgu na nieinwazyjną terapię laserową. W badaniu 90 ochotników płci męskiej i żeńskiej w wieku od 18 do 25 lat zostało poddanych działaniu światła laserowego o długości fali 106
nanometrów. Następnie poproszono uczestników o zapamiętanie koloru i orientacji obiektów na ekranie.
Zespół odkrył, że osoby, które otrzymały leczenie laserem o docelowej długości fali przez 12 minut, lepiej przypominały sobie zdarzenia, a pamięć krótkotrwała poprawiła się nawet o 25% w porównaniu z inną grupą uczestników, którzy otrzymali nieaktywną terapię laserową. efekt placebo. Żeby było jasne, w przeciwieństwie do Neuralink wspieranego przez Elona Muska, który obejmuje implant mózgowy, który, jak twierdzi, może ostatecznie zostać użyty do przywrócenia wzroku i naprawy uszkodzeń rdzenia kręgowego.

Znamy korzyści, ale nie znamy przyczyny

W fazie badań zebrano również elektroencefalogram (EEG) i stwierdzono, że leczenie laserem radykalnie zwiększyło aktywność mózgu. Warto zauważyć, że jest to pierwsze badanie, w którym znaleziono bezpośredni związek między tPBM a ludzką pamięcią roboczą. Zespół badawczy uważa, że ​​ta nowa metoda może pomóc osobom z zaburzeniami związanymi z uwagą, takimi jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Co ciekawe, zespół badawczy, w skład którego wchodzą eksperci z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii i Beijing Normal University w Chinach, nadal nie wie dokładnie, dlaczego leczenie tPBM poprawia pamięć krótkotrwałą ludzi. Nie jest również jasne, czy korzyści te są krótkotrwałe. Odkrycia, które dotyczą jedynie retencji pamięci wzrokowej u ludzi, a nie innych wspomnień sensorycznych, zostały opublikowane w czasopiśmie Science.

Profesor Ole Jensen z Centrum Zdrowia Ludzkiego Mózgu na Uniwersytecie w Birmingham zwraca uwagę, że ta ekspozycja na światło może stymulować neurony w docelowym obszarze mózgu, co z kolei zwiększa ich wydajność. Wcześniejsze badania wykazały już, że leczenie tPBM może poprawić pamięć roboczą (WM) u myszy, podczas gdy analizy behawioralne pokazują, że ta metoda ma również pozytywne wyniki w utrzymaniu uwagi i funkcji wykonawczych.