Kategorie
Nauka

Astronomowie odkryli kandydata na egzoplanetę w Messier 51

system słoneczny
NASA ogłosiła, że ​​naukowcy po raz pierwszy odkryli planetę przechodzącą przez gwiazdę poza Drogą Mleczną.

Odkryto kandydatkę na egzoplanetę wokół gwiazdy w spiralnej galaktyce zwanej Messier 51. Ta galaktyka znana jest również jako Wir ze względu na swój charakterystyczny wygląd.

Każda planeta poza naszym Układem Słonecznym jest jak egzoplaneta i do tej pory wszystkie odkryte egzoplanety kandydujące do egzoplanet były w naszej własnej galaktyce Drogi Mlecznej. Wszystkie planety odkryte tego dnia w znajdują się 3000 lat świetlnych od Ziemi. Jednak nowa kandydatka egzoplaneta M51 jest znacznie bliżej około 28 milionów lat świetlnych od nas.

Badacz Roseanne Di Stefano, która doprowadziła do odkrycia kandydata na egzoplanetę, mówi, że wraz z zespołem próbuje otworzyć nową arenę do odkrycia w gamie rentgenowskiej. Wykorzystując ich strategie możliwe jest odkrywanie egzoplanet w innych galaktykach. Ich odkrycie opiera się na tranzytach, gdy przechodzą przed swoją gwiazdą macierzystą, a gwiazda traci swoją jasność. Zazwyczaj astronomowie szukają zagłębień w świetle widzialnym, ale Di Stefano i jego koledzy szukają zagłębień w jasnych podwójnych promieniach rentgenowskich.

Zazwyczaj jasne w promieniach rentgenowskich układy podwójne zawierają albo gwiazdę neutronową, albo pochłaniającą czarną dziurę materię z pobliskiej gwiazdy towarzyszącej. Kiedy tak się dzieje, materia w pobliżu gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury ulega przegrzaniu, powodując jej świecenie w zakresie długości fali X.

W takich układach obszar układu wytwarzającego jasne promienie rentgenowskie jest mały, co pozwala planecie przejść przed nią i całkowicie zniknąć promieni rentgenowskich.

Dzięki nowej technice naukowcy mogą odkrywać egzoplanety na znacznie większych odległościach niż jest to możliwe przy obecnych badaniach przejścia optycznego światła. Korzystając z tej metody, zespół wykrył nowego kandydata w systemie o nazwie M51-ULS-1. Układ zawiera czarną dziurę lub gwiazdę neutronową, która krąży z towarzyszącą jej gwiazdą o masie około 20 masy Słońca. Jednak naukowcy ostrzegają, że może zająć obserwowanie kolejnego tranzytu, aby potwierdzić odkrycie.