Kategorie
Nauka

Archeolodzy odkrywają starożytne narzędzia do wyrobu ubrań

historia
Archeolodzy dokonali ciekawego znaleziska, które rzuca światło na rodzaje strojów starożytnych.

Według naukowców 90 000 do 120 000 lat temu ludzie nosili skórę i futro zwierząt takich jak lisy piaskowe, szakale złociste i dzikie koty. Autorzy badania zidentyfikowali typy skóry i futra starożytnych ludzi na podstawie dowodów zebranych z 62 różnych narzędzi kostnych znalezionych w jaskini w Maroku.

Na podstawie swoich badań archeolodzy odkryli, że niektóre narzędzia nie były używane do przygotowywania żywności, ale do tworzenia ubrań. Podobnie jak wiele odkryć naukowych, naukowcy niespodziewanie znaleźli narzędzia. To, czego szukali, to kości zwierzęce, aby określić, co jedli starożytni.

Główna autorka badania, Emily Yuko Hallett, badała około 12 000 kości zwierząt, kiedy odkryła, że ​​niektóre z nich mają nienaturalny kształt. Powiedział, że kości były błyszczące z rowkami lub zadrapaniami na powierzchni. Kości zwierzęce, które starożytni odrzucali po zjedzeniu zwierząt i rzucali kośćmi używanymi jako narzędzia, są bardzo różne.

Hallett mówi, że niektóre narzędzia mają kształt ostrza. Narzędzia tego typu są szczególnie przydatne, ponieważ nie wnikają w skórę, co starożytni chcieli użyć do ochrony przed żywiołami. Co ciekawe, niektóre kości znalezione w jaskini sugerują, że starożytni usunęli skóry miejscowych drapieżników.

Jednak inne kości znalezione w jaskiniach zwierząt jadalnych wskazują, że były one używane do mięsa. Najciekawszym znaleziskiem w jaskini są ślady skóry na kościach mięsożercy, których archeolodzy nigdy wcześniej nie widzieli. Hallett ma nadzieję, że inni archeolodzy zaczną szukać podobnych wzorów w kościach ze starszych stanowisk.