Piękny ogród to zadbany ogród. A żeby takim takim był i pozostał potrzebne są systematyczne prace, nie tylko raz do roku.

Czas na generalne porządki w ogrodzie przychodzi zazwyczaj wiosną i jesienią. Wtedy to zajmujemy się nim niemal od podstaw. Zaczynając od trawnika, poprzez kwiaty, na meblach ogrodowych kończąc.

Zazwyczaj efekty prac nad przydomową przestrzenią dostrzega się wiosną, jednak w dużej części to efekt prac późną jesienią. Nie mniej jednak także i wraz z zakończeniem zimy ogród musi zostać odpowiednio przygotowany. Musimy więc zadbać o przycięcie krzewów i drzewek ze starych pędów oraz wygrabienie trawnika. Niezbędne okażą się tutaj piły, nożyce i oczywiście grabie soudal. Tym samym przygotowujemy podłoże pod nowe sadzonki.

Od wiosny zaczyna się także sezon regularnego dbania o ogród. W ruch muszą pójść więc kosiarki, nożyce do żywopłotu czy też sekatory.

Jesienią natomiast trawnik powinien zostać skoszony na przełomie października i listopada. I tak jak wraz z początkiem spadania liści sprzątamy je odpowiednim odkurzaczem, tak i wraz z nadejściem zimy powinny one zostać usunięte. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniego odkurzacza marolex, to pomogą nam grabie. Ich pozostawienie może poskutkować niszczeniem trawnika.

Przygotowując kwiaty i rabaty na zimowe miesiące należy usunąć suche gałęzie, liście i resztki roślin. Do takich prac służą najczęściej grabie, sekatory oraz taczki. Na tak przygotowany grunt sadzi się cebulki niektórych z kwiatów: krokusów, tulipanów czy hiacyntów. W tym też miejscu należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu roślin przed mrozami. Niektóre rośliny będzie trzeba zakryć odpowiednim materiałem,jaką jest włóknina, a niektóre (głównie doniczkowe) należy przenieść do piwnicy. Należy też pamiętać, że w przypadku roślin kilkuletnich należy je obficie podlać.