Sadzimy owocowe drzewka i krzewy

0

W temacie: Sadzenie | Opublikowano 06-03-2014

Tagi: , ,

drzewka-owocowe

Drzewa i krzewy to niewątpliwie jedne z najbardziej charakterystycznych elementów każdego ogrodu – nie dość, że możemy znaleźć w ich sąsiedztwie przyjazny cień, to dodatkowo co roku duża ich część obdarza nas soczystymi owocami. Posadzenie kilku w naszym własnym ogródku wydaje się więc bardzo dobrym pomysłem, należy jednak wiedzieć jak się za to zabrać.

Na samym początku musimy wybrać idealny termin – dla krzaczków i drzewek owocowych będzie to jesień (a dokładniej mówiąc początek października, trzeba jednak pospieszyć się przed pierwszymi przymrozkami). Roślina posadzona w tym terminie będzie miała bowiem odpowiednio dużo czasu na regenerację swoich korzeni i na wiosnę powinna być już w pełni przygotowana na wypuszczenie liści, owoców.

Na kilka miesięcy przed posadzeniem drzewka, warto odpowiednio przygotować glebę (w okolicach sierpnia, czy już nawet lipca). W tym celu powinniśmy dosyć głęboko przekopać całą glebę, usunąć rosnące na niej chwasty i oczywiście na końcu odpowiednio nawieźć (jeśli wiesz, że Twoja gleba jest słaba, warto rozrzucić nawóz na większej powierzchni, a nie w samym dole, gdzie zakopane będzie drzewo).

Kiedy nadejdzie odpowiedni moment, my posiadamy już wybrane i zakupione drzewka lub krzewy, możemy przejść do procesu sadzenia. Pierwsza rzecz to wykopanie dołka o odpowiedniej głębokości, tak aby korzenie naszej nowej rośliny bez problemu się w nim zmieściły i miały miejsce na rozrost. W środku dołka ustawiamy drzewo i rozkładamy w miarę równo jego pędy. Kolejny etap to dosypywanie kolejnych warstw ziemi na przemian z obfitym podlewaniem i ciągłym kontrolowaniem odpowiedniego kąta pod jakim stoi nasza roślina. Gdy woda całkowicie wsiąknie, możemy przysypać drzewko ostatecznie i wyrównać ziemię. Jeśli dojdziemy do wniosku, że drzewko jest jeszcze zbyt młode by samodzielnie wytrzymać silniejszy wiatr, warto zapewnić mu podpórkę w postaci palika przywiązanego do pnia.

Write a comment