Przyszła wiosna, czas na nawożenie ogrodu

0

W temacie: Pielęgnacja Ogrodu | Opublikowano 06-03-2014

Tagi: ,

Obojętnie czy uprawiamy ogródek warzywny, czy też ozdobny ogród, musimy pamiętać jak ważne jest dostarczenie glebie organicznego nawozu, który nie tylko będzie zwiększał w niej zawartość próchnicy, ale także poprawi jej ogólne właściwości, stwarzając sprzyjające warunki do rozwoju roślin – także tych bardziej wymagających. Do nawozów organicznych zaliczyć będziemy mogli między innymi zielone nawozy, obornik, który jest pozostałością po hodowli zwierząt, kompost i tym podobne. W przypadku kiedy nie mamy dostępu do „naturalnie” wytworzonego nawozu, wtedy powinniśmy korzystać z gotowych nawozów wieloskładnikowych – dzięki nim bowiem nie będziemy musieli stosować tak dużej ilości mineralnych nawozów i co więcej w dużym stopniu usprawnimy działanie naszej ogródkowej gleby.

nawozenie

Jeśli posiadasz ogród ozdobny, w którym przeważały będą kwiaty, krzewy oraz drzewa, nawożenie najlepiej rozpocząć zaraz po ustaniu zimy i po usunięciu wszystkich zabezpieczeń przed mrozem. Dla początkujących ogrodników najwygodniejsze będzie zastosowanie w tym przypadku tak zwanych nawozów wolnodziałających, gdyż wystarczy je zastosować tylko jednokrotnie, w momencie kiedy rozpoczyna się okres wegetacyjny danej rośliny.

W miejscu tym warto zauważyć, że poszczególne rośliny i ich typy będą wymagały innych rodzajów nawozu i będą rozpoczynały swój okres wegetacyjny w innym momencie. Oznacza to, że jeśli chcemy, aby nawożenie przyniosło wymierne efekty nie możemy nawieźć całego ogrodu w jednym momencie, tylko wtedy kiedy będzie to najbardziej optymalne dla danej rośliny. Z tego też powodu nawożenie najlepiej zacząć jak najwcześniej, gdyż w przypadku naprawdę dużego i zróżnicowanego ogrodu może zająć nam nawet około miesiąca.

Write a comment