Projektujemy ogród na styl japoński

0

W temacie: Style Ogrodu | Opublikowano 06-03-2014

Tagi: ,

Motywy japońskie w ogrodnictwie stają się coraz bardziej popularne także w naszym kraju – nie ma w tym nic dziwnego, japoński styl jest bowiem bardzo schludny, estetyczny i w dodatku niebywale naturalny. Do jego charakterystycznych elementów zaliczymy różne formy krzewów i drzewek bonsai, rozkwitające azalie oraz palmowe klony wyróżniające się spośród innych roślin swoimi czerwonymi liśćmi.

ogrod-japonskiPrzed przystąpieniem do projektowania ogrodu bazującego na japońskim stylu musisz zdobyć podstawową wiedzę oraz informacje na temat zasad dobierania roślin, tworzenia z nich kompozycji i wykorzystywania dostępnych elementów krajobrazu. Warto na przykład zauważyć, że w japońskim ogrodzie bardzo ważnymi elementami są woda i kamień, które w bardzo subtelny sposób łączy się. W każdym japońskim ogrodzie znaleźć musi się także japońska misa wypełniona wodą, najlepiej podłączona do ręcznej pompy wody z podziemnego strumyka.

W japońskim ogrodzie bardzo wiele uwagi przywiązuje się wszystkiemu temu co stare – im coś starsze tym bardziej cenne. Z tego też powodu znaleźć powinno się w nim bardzo wiele porośniętych mchem konarów, głazów, kamieni, ruin dawnych zabudowań architektonicznych i tym podobnych.

Stworzenie japońskiego ogrodu wymagało będzie naprawdę wiele pracy i umiejętności – jego późniejsze utrzymanie jest także pracochłonne, dlatego ta forma ogrodnictwa polecana jest przede wszystkim doświadczonym ogrodnikom z dużą ilością zapału i czasu. Początkujący fan roślin najprawdopodobniej nie dałby sobie rady z utrzymaniem prawdziwego, japońskiego ogrodu.

W przypadku japońskich ogrodów rezygnuje się także z wyraźnych ogrodzeń – zagospodarowana przez nas powierzchnia powinna przynajmniej w kilku miejscach naturalnie wykraczać poza wcześniej zaprojektowane ramy i płynnie łączyć się z widokami rysującymi się w oddali.

Write a comment