Pielęgnacja trawnika

0

W temacie: Pielęgnacja Ogrodu | Opublikowano 06-03-2014

Tagi: , ,

Zależy Ci na tym, aby Twój trawnik ładnie się prezentował, nie przerastał chwastami i bujnie rósł przez większą część roku? Jeśli tak, to powinieneś odpowiednio zadbać o jego utrzymanie i pielęgnację. W skład czynności pielęgnacyjnych wchodzi między innymi podlewanie, koszenie, nawożenie oraz wyrywanie chwastów.

trawnik-podlewanie

Co do samego podlewania, to powinniśmy zraszać trawnik z samego rano lub już po zachodzie słońca – wtedy bowiem przyniesie to najlepszy efekt. Warto także podlać trawnik w przypadku bardzo upalnych dni w okolicach południa. Największe efekty przynosiło będzie jednak rzadsze jednak bardzo obfite podlewanie, na przykład co cztery dni. Codzienne zraszanie trawnika prowadzi bowiem do tego, że jego system korzeniowy jest bardzo płytki i niegęsty, może to być jedną z przyczyn powstawania różnorodnych chorób.

Kolejny bardzo ważny element pielęgnacji trawnika to jego koszenie. Pierwszy raz po kosiarkę sięgnąć powinniśmy kiedy źdźbła osiągną wysokość przekraczającą dziesięć centymetrów. Z każdym kolejnym koszeniem możemy obniżać wysokość ostrza w naszej kosiarce, cały czas pamiętając jednak o zasadzie, że przy jednorazowym koszeniu nie powinniśmy skracać trawy więcej niż o połowę. Trawę warto kosić regularnie, nawet kilka razy w tygodni – dzięki temu bowiem trawnik staje się gęstszy, a my blokujemy nadmierny wzrost chwastów i wzmacniamy strukturę poszczególnych źdźbeł.

trawnik-koszenie

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji przydomowej, czy też znajdującej się w ogródku trawy jest odpowiednie nawożenie. Największe efekty przyniesie wczesną jesienią, czy też zaraz po zakończeniu zimy. Pozwoli one nie tylko zwiększyć bujność trawnika, ale także ograniczy ilość pojawiających się chwastów, wzbogacając glebę o wszystkie niezbędne do rozwoju traw pierwiastki i związki mineralne.

trawnik-nawozenieOdchwaszczanie to ostatni i zarazem jeden z ważniejszych aspektów pielęgnowania trawników. Nieważne bowiem jak dokładnie nie podlewalibyśmy i nie kosilibyśmy naszej trawy, chwasty i tak zawsze się pojawią. Te o delikatnych łodygach skutecznie usunie kosiarka, gorsze są jednak takie gatunki jak oset, mniszek, czy też babka lancetowata – te najlepiej wyrwać ręcznie wraz z korzeniami, czy też użyć środków przeciwko chwastom.

Write a comment