Najpopularniejsze choroby dopadające kwiaty

0

W temacie: Rośliny i choroby | Opublikowano 06-03-2014

Tagi:

Choroby i bakterie atakować mogą wszystkie organizmy żywe, dotyczy to nie tylko zwierząt i ludzi, ale także i roślin. W artykule tym chcielibyśmy Ci przybliżyć najczęstsze choroby dotykające kwiaty roślin jednorocznych i dwuletnich.

fuzariozaNajpowszechniejszą z nich jest z całą pewnością fuzarioza, którą powoduje specyficzna odmiana grzyba. Choroba ta objawia się w postaci plam o brązowym kolorze, które zaczynają rozchodzić się od podstawy pędu lub liści. Roślina po czasie zaczyna obumierać, a na martwych tkankach pojawia się specyficzna grzybnia. Rośliny, które są zagrożone to przede wszystkim niecierpki, begonie oraz lwie paszcze i lobelie.

maczniak-prawdziwy

Kolejna kwiatowa choroba to mącznik prawdziwy – następny typ choroby grzybiczej, szczególne zagrożenie dla liści i pędów młodych roślin. Głównym objawem jest pojawienie się białawego nalotu o mączastej strukturze na powierzchniach kwiatów. Mączniak atakować może przede wszystkim floksy oraz astry.

plamistosc

 

Bardzo popularna choroba dotykająca liście i kwiaty to plamistość, objawiająca się poprzez brązowe plamy o owalnym kształcie. Liście, które zachorowały po jakimś czasie całkowicie umierają. Kwiaty, które mogą być zagrożone występowaniem plamistości to przede wszystkim szałwia, werbena, bratki, begonie oraz astry.

rdza

 

Często spotykanym wśród roślin schorzeniem jest także tak zwana rdza – powodowana przez grzyby z rodziny Puccinia. Atakowała będzie przede wszystkim latem, objawiając się żółtawymi plamami pojawiającymi się na zewnętrznej stronie liści. Wyleczenie zarażonego liścia jest raczej niemożliwe, prędzej czy później i tak obumrze. Rdza dotykała będzie przede wszystkim pospolite bratki, czy też stokrotki, a oprócz nich goździki, lwie paszcze, malwy oraz wiele, wiele innych tym właśnie podobnych.

Write a comment