Jak przygotować ogród na zimę?

0

W temacie: Pielęgnacja Ogrodu | Opublikowano 06-03-2014

Tagi: ,

Zima to okres, w którym rośliny, szczególnie te nieprzyzwyczajone do naszego klimatu mogą naprawdę wiele wycierpieć – jeśli przemarzną to na następny rok będą kwiknęły o wiele mniej obficie lub wcale nie wypuszczą liści, a tym bardziej owoców. Aby nasz ogród obudził się do życia wraz z pierwszymi oznakami wiosny, musimy mu w tym więc trochę pomóc – jeśli odpowiednio przygotujemy się do zimy, wtedy nawet te najbardziej wymagające rośliny przetrwają mrozy i opady śniegu bez większego szwanku.

zima-grabieniePrace przygotowawcze należy zacząć już jesienią – w tym okresie będziemy musieli skupić się przede wszystkim na porządkowaniu spadających kasztanów i żołędzi, grabieniu liści i przycinaniu drzewek oraz krzewów. O ile te dwie ostatnie czynności wykonujemy jednokrotnie, to spadające liście mogą być naszą codzienną zmorą (szczególnie jeśli posiadamy naprawdę bardzo dużo drzew). Grabienie liści jest jednak bardzo ważne, gdyż pod wielokolorowym dywanem, przez nie utworzonym prędzej, czy później rozpoczynają się procesy gnilne, w których rozwijają się pasożyty i szkodniki, które mogą realnie zagrozić Twoim roślinom, a także trawnikowi, na którym zalegają. Warto więc pamiętać o przycinaniu trawy aż do momentu spadnięcia pierwszego śniegu.

Kolejny aspekt przygotowania ogrodu do zimy to przycinanie krzewów, roślin i drzew. Zasada jest tutaj bardzo prosta – pozbywamy się suchych gałęzi i nie niszczymy gałęzi żywych, gdyż w bardzo dużym stopniu wpływa to na osłabienie odporności naszych roślin. Co więcej, nie powinniśmy przy pojedynczym przycinaniu, usunąć więcej niż piątej części danego drzewa, czy też krzewu.zima-przycinanie

Jeśli posiadasz w ogrodzie oczko wodne, także powinieneś zabezpieczyć je przed zimą, zanim pojawią się pierwsze mrozy. Na samym początku usuń wszystkie filtry wody i pompki, oczyść dno oczka i całą jego powierzchnię z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i z tych roślin, które nie będą w stanie przetrwać zimy w niekorzystnych warunkach. Jeśli w zbiorniku nie znajdują się ryby, to na samym końcu możesz okryć go warstwą folii chroniącą przed zanieczyszczeniami i opadami.

Write a comment