Jak pielęgnować zbiornik wodny?

0

W temacie: Pielęgnacja Ogrodu | Opublikowano 19-06-2014

Tagi: ,

Oczko wodne w ogrodzie może być atrakcją, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zadbane. W jaki sposób dbać o ten skrawek ogródka? Potrzebna jest całoroczna czy tylko sezonowa pielęgnacja zbiornika wodnego?

oczko-wodne

Praca w ogrodzie to zajęcie na każdą porę roku. Warto przy tym podkreślić, że w zależności od aktualnie panującej, konieczne jest wykonanie określonych prac. Podobnie jest w przypadku zbiornika wodnego. Nie obejdzie się bez podjęcia trudu pracy, choć trzeba podkreślić, że efekt może zaskoczyć każdego właściciela takiego właśnie oczka wodnego. 

Wiosenne prace 

Wiosenne prace należy rozpocząć od usunięcia ze zbiornika liści i mułu. Aby oczko służyło przez kolejne lata, konieczne jest zakonserwowanie wszystkich jego drewnianych elementów. Ponadto, fachowcy zalecają sprawdzenie uszczelnienia dnia. Jeżeli zbiornik był opróżniany późną jesienią, to czas go też ponownie napełnić wodą.

Gdy lato w pełni…

W trakcie lata najpełniej można cieszyć się z oczka wodnego, nad którym można urządzać choćby przyjęcia. Warto przy tym zauważyć, że ta pora roku wiąże się z najmniejszą ilością prac. Śmiało można powiedzieć, że sprowadza się ona praktycznie do tego, aby regularne dolewać wodę do zbiornika i – jeżeli w oczu żyją rybki – do regularnego czyszczenia filtrów.

Czas przygotować się do zimy

Jesienne prace w ogrodzie skupiają się na przygotowaniu ziemi i roślin do zimy. Podobnie jest w przypadku oczka wodnego. Należy przenieść rybki do innego zbiornika, usunąć wodę i zebrać wszystkie liście. Warto zakupić też specjalną siatkę ochronną, którą będzie można wyłożyć oczko. Takie zabiegi pozwolą cieszyć się zbiornikiem wodnym w kolejnym roku.

Gdy nadchodzi zima

Zimowa pora to brak konieczności pracy w ogródku. Również przy zbiorniku wodnym nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Teraz pozostaje już wyłącznie oczekiwanie na pierwsze, cieplejsze dni. W międzyczasie można cieszyć się białym puchem, który osiadł na roślinach i kwiatach.

Write a comment